Egyszerűbb és gyorsabb a megrendelés, ha előtte regisztrál/bejelentkezik!
0

Építési jog 2025 - Tervezés és beruházás a 2025-től hatályos TÉKA és az egyéb új jogszabályok alapján

Konferencia, webinárium és szakmai konzultáció 2025. január 29-én

 

 

Milyen tervezői szerződéseket érdemes kötni a megváltozott jogszabályi keretek között? Mik a tapasztalatok a tervtanácsok új típusú működésével kapcsolatban? Terjed-e az a gyakorlat, hogy az önkormányzatok kötelezővé teszik a településképi véleményt? Hogyan változott az építész tervezők felelőssége október óta, és a tapasztalatok szerint sikerül-e ezt a változást jól kezelni? Mire kell figyelni az – immár kötelező – tervezői felelősségbiztosítás megkötésekor? Hogyan kell számolni a TÉKA szerint az építménymagasságot, az épületmagasságot és a beépítési magasságot? Még miben változtatja meg a lakóépületek tervezésének gyakorlatát 2025-ben az új TÉKA? Milyen hibákat követnek el gyakran a tervezők és építtetők az engedélyezés, illetve a használatbavétel során? 

 

Ha Ön tervezőként vagy beruházóként dolgozik, akkor az Ön napi munkájának kereteit is jelentősen megváltoztatják ebben az időszakban az új építési jogszabályok. Vegyen részt január 29-i évnyitó konferenciánkon, szánjon rá egy napot, hogy átlássa az új szabályozást és az eddigi tapasztalatokat! Így biztonságosabban és nyugodtabban tudja majd végezni szakmai munkáját! 

 

Ha a fent felsorolt kérdéseken kívül Ön szerint érdemes lenne még az előadások keretében – vagy az azokat követő szakmai konzultáción – kitárgyalni még valamilyen problémát, akkor küldje el a kérdéseit már most konferenciánk szakmai szervezőjének, dr. Jámbor Attila ügyvédnek, az Építésijog.hu portál főszerkesztőjének! (Cím: jambor.attila[kukac]epitesijog.hu) 

 

A konferencián személyesen és online formában is részt lehet venni! Ha Önnek nem felel meg a budapesti helyszín és/vagy a január 29 időpont, akkor sincs gond – az előadásokról készült videófelvételt még több mint két hétig, február 15-ig megnézheti. 

 

Ha az Ön munkájához hasznos lehet a konferencia, akkor érdemes mielőbb jelentkeznie, mert most még jelentős kedvezménnyel vásárolhatja meg a belépőt a helyszíni, illetve a hozzáférést az online részvételhez! 


A tervezett részletes program alább olvasható. 

 

 

ALAPINFORMÁCIÓK A KONFERENCIÁRÓL: 

 

Szervező:

az Építésijog.hu szerkesztősége
és az Artifex Kiadó
A szakmai programot összeállította:
dr. Jámbor Attila
ügyvéd,
az Építésijog.hu főszerkesztője

Időpont: 

2025. január 29., 10.00 órától (regisztráció 9.30-tól)
Az előadásokról készült videófelvételeket február 15-ig meg lehet tekinteni)

 

Helyszín: 

Személyesen résztvevőknek: AVKF Budapesti Campus, 1201 Budapest, Török Flóris u. 227-229. (részvétel csak előzetes jelentkezéssel és a részvételi díj befizetése után)

Online résztvevőknek:
Az epitesijog.hu oldalon; itt:
https://epitesijog.hu/tanfolyam/258
(A megrendeléskor is használt felhasználónévvel és jelszóval tudnak majd belépni az oldalra.)

Építészkamarai pontok:

ügyintézés alatt...

 

 

 

RÉSZVÉTELI DÍJAK: 
 

 

                                        
Személyes részvétel

                                            
Online részvétel

 
KONFERENCIA-RÉSZVÉTEL
2025. január 29. 


46.000 Ft + áfa,
január 7. előtt kedvezményesen:
36.800 Ft + áfa 

 

39.000 Ft + áfa,
január 7. előtt kedvezményesen: 
31.200 Ft + áfa

 
 

Megrendelem
a belépőjegyet

Megrendelem
a hozzáférést

 
 

 

 

 

A fenti zöld gombok közül válassza ki az önnek megfelelőt – a kattintással elindítja a megrendelési folyamatot. (Érdemes előtte bejelentkezni az artifexkiado.hu oldalra; ha korábban nem regisztrált itt, kérjük, tegye meg most!)

 

 

MIT KAP ÖN A FENTI DÍJ BEFIZETÉSÉÉRT? 

    Részt vehet a konferencián személyesen vagy online módon

  Felteheti a saját kérdéseit, melyre az előadók válaszolnak. Akár előre is elküldheti kérdését a jambor.attila[kukac]epitesijog.hu címre. 

  Megkaphatja (saját gépére letöltheti) az előadások kivetített diáit pdf formátumban

 Február 15-ig bármikor elérheti (és akár több alkalommal is, részletekben is megtekintheti) az előadásokról készült videófelvételeket

  Kedvezményt kaphat az Építésijog.hu portál előfizetési díjaiból (erről minden résztvevő emailben részletes tájékoztatást kap a konferencia után)

 

 

TERVEZETT PROGRAM


9.30–10.00 Regisztráció (helyszíni vagy online)

10.00–10.10 Bevezető – Csanády Pál levezető elnök, a Metszet építész-folyóirat főszerkesztője

10.10–10.50 A 2024. és 2025. évi jogszabályváltozásoknak megfelelő tervezési szerződés
Dr. Jámbor Attila ügyvéd, az Építésijog.hu portál szerkesztője
Felsorolni is nehéz, hogy melyek voltak a tervezői szerződés tartalmát befolyásoló jogszabályváltozások 2024 októberétől 2025 januárjáig. Talán egyszerűbb úgy megfogalmaznunk, hogy valamilyen mértékben minden jogszabály változott. Az előadás összefoglalja a tervezői feladatokat érintő, a közelmúlt módosításait, és javaslatokat tesz arra, hogy ezeket a tervezői szerződésekben hogyan kezeljék az építészek.

10.50–11.30 Tervtanácsi vélemények. Településképi bejelentés. Egyedi eltérés 
előadó felkérés alatt
A tervtanácsok 2024 októberétől már az új jogszabályi keretek között adják ki a véleményüket. Az előadás áttekinti, hogy az egyes tervtanácsi szintekhez milyen építési beruházások kapcsolódnak, és milyen tapasztalatokat lehet leszűrni az első negyedév eseteiből. Kérdés, hogy a településképi vélemény és az egyszerű bejelentések 2024 októberi szabályozása óta a települések éltek-e az új jogalkotási lehetőségükkel, és kötelezővé tették-e a településképi véleményt. Vizsgáljuk a településképi bejelentéshez kötés legújabb gyakorlatát is. A TÉKA 2025. január 1-jétől bevezette a beépítési határértékek és a parkolóhelyek szabályaitól való egyedi eltérés lehetőségét. Az előadás körüljárja, hogy milyen esetekben, eljárásokban kérhető az egyedi eltérés, és mi lehet az új jogintézmény legnagyobb értéke a beruházók, tervezők számára.

11.30–12.10 Kávészünet

12.10–12.45 Hogyan lehet egészséges épületeket tervezni?
Kurucz Regina, Rewell Consulting, okl. építészmérnök, épületenergetikus szakmérnök, egészségesépület-tanácsadó
Az épületek egészségre gyakorolt hatása már a tervezőasztalon eldől. Milyen előírások szabályozzák, hogy a beltéri generáció környezete egészséges legyen? Hogyan lehet a tervezett minőség megvalósulását hitelesen ellenőrizni? A mért adatok hogyan használhatók fel a vállalatok ESG jelentésében? Az előadás a legfontosabb vonatkozó magyar jogszabályokat, a nemzetközi WELL építési standard fő ajánlásait és a magyar auditok tapasztalatait foglalja össze.

12.45–13.30 A tervező felelőssége a tervezői művezetés és a használatbavételi nyilatkozat kapcsán
Dr. Barta Judit tanszékvezető, egyetemi tanár, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar; egyetemi tanár, Nemzeti Közszolgálati Egyetem; a B-A-Z Megyei Építész Kamara titkára
A Méptv., a 191/2009. Korm. rendelet és a 266/2013. Korm. rendelet által 2024. október 1. napjától bevezetett tervezői művezetés, és a 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet szerinti, a használatbavételhez szükséges nyilatkozatra tekintettel felmerült a kérdés, hogy miért felel a tervező? Változott-e az építész felelőssége az új kötelezettségeivel, és egyáltalán hogyan kell ezeket kezelnie? Az előadás bemutatja a 2024 októbere óta felmerült esetek kezelésének kamarai tapasztalatait is.

13.30–14.05 A kötelező tervezői felelősségbiztosítás szabályozása és valós biztosítási megoldások az új szabályozás tükrében
Dr. Püski András ügyvéd, biztosítási szakjogász
A 2023. évi C. törvény (Méptv.) és a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet (Szakmagyakorlási kódex) új felelősségbiztosítási kötelezettséget vezetett be. Mikor és milyen fedezettel kell rendelkezni? Mire elég a jogszabályi minimum? Mire kell figyelmet fordítani a szerződéskötéskor? Hogyan történik a kárrendezés? Az előadás ezen kérdésekre kíván részletes válaszokat adni, valós biztosítási védelmet jelentő megoldásokat kínálva.

14.05–14.45 Ebédszünet

14.45–15.30 Építménymagasság. Épületmagasság. Beépítési magasság. OTÉK és TÉKA fogalmak összehasonlítása
előadó felkérés alatt
A TÉKA hatálybalépése után is megmarad az a tervezői probléma, hogy a korábbi jogszabályi környezetben született helyi építési szabályzatok esetében az OTÉK II. fejezetével és mellékleteinek 2012. augusztus 6-i vagy 2021. július 15-én hatályos időállapotát kell alkalmazni. A TÉKA hatályba lépésével már a harmadik időállapotú építési követelményeket kell elsajátítani a tervezőknek. A leglátványosabb az építménymagasság, az épületmagasság és a beépítési magasság meghatározása a különböző jogszabályszövegekben. Az előadás összegyűjti az eltérő fogalmakat, kísérletet tesz ezek összehasonlítására és a fogalmak alkalmazása közötti különbségek meghatározására.

15.30–16.15 Hogyan tervezhetünk lakóépületet a TÉKA alapján?
előadó felkérés alatt
A TÉKA több olyan új kötelező paramétert határoz meg, amely alapján a többlakásos lakóépületek, lakóparkok esetében a tervezőknek új szemléletet kell elsajátítaniuk. Vannak olyan új követelmények, amelyek a lakás méretéhez kapcsolódnak (például a tárolóhelyiségek, háztartási helyiségek), és vannak olyan TÉKA-előírások, amelyeket csak bizonyos lakásszám fölött kell figyelembe venni (közösségi terek, közlekedők stb.). Hogyan befolyásolja a lakóépületek létesítését, hogy a belmagasságot csak a hat lakásosnál nagyobb épületeknél szabályozza a TÉKA? Hogyan változott a parkolóhelyek biztosítása?

16.15–17.00 Leggyakoribb tervezői, építtetői hibák az engedélyezés, egyszerű bejelentés és a használatbavétel során
Kiss Andor okl. építőmérnök, építőmester szakmérnök, igazságügyi szakértő
A Méptv. 2024 októberétől átalakította az egyszerű bejelentést, az építési engedélyezést és a használatbavétel szabályait. Az előadásból megtudhatják, hogy a gyakorlatban milyen kérdéseket vetett fel az új szabályrendszer, és milyen hibákat követtek el az építtetők, tervezők. Lényeges kérdés, hogy például a kialakult állapothoz való illeszkedést hogyan lehet igazolni a hatósági eljárásokban.

17.00–18.30 Fókuszban az aktuális építési jogi kérdések 
Kiss Andor okl. építőmérnök, építőmester szakmérnök, igazságügyi szakértő
Dr. Jámbor Attila ügyvéd, az Építésijog.hu portál szerkesztője
Annak érdekében, hogy a résztvevőkben ne maradjon megválaszolatlan kérdés, az előadások lezárását követően előadóink válaszolnak az előzetes beküldött, majd a rendezvény során – a helyszínen és az internetes közvetítés oldalán a chatablakban – feltett kérdésekre. A gyakorlati problémákra gyakorlatias, de jogszerű megoldásokat kívánunk adni. A kérdéseket már előzetesen írásban is elküldhetik a résztvevők a jambor.attila[kukac]epitesijog.hu email-címre. Érdemes élni az előzetes kérdésfeltevés jogával, mert a konzultáció rendelkezésre álló időtartamában, a beérkező kérdések sorrendjében adjuk meg a válaszokat.

 

[A szervező a programváltoztatás jogát fenntartja. A szakmai konzultáció időtartama a kérdésekhez igazodik, ezért a tervezettől eltérő időt is igénybe vehet.]

[Személyes részvétel esetén a részvételi díj étkezési szolgáltatást is tartalmaz.] 

 

JELENTKEZÉS: 
 

 

                                        
Személyes részvétel

                                            
Online részvétel

 
KONFERENCIA-RÉSZVÉTEL
2025. január 29. 

46.000 Ft + áfa,
január 7. előtt kedvezményesen: 
36.800 Ft + áfa

39.000 Ft + áfa,
január 7. előtt kedvezményesen: 
31.200 Ft + áfa

 
 

 Megrendelem
a belépőjegyet

Megrendelem
a hozzáférést

 
 

 

 

 

 

Ha az Ön intézményénél, cégénél speciális eljárást igényel a megrendelési folyamat, itt veheti fel velünk a kapcsolatot:
Artifex Kiadó Kft.,
info[kukac]artifexkiado.hu,
+36 1 783 1711